Blog categories
Search in blog
Latest comments
-
Ocelové profilyDobrý den prosím Vás o radu , jaké profily použít na...
W Polsce z energii słonecznej wytwarzamy prąd od 2011 roku i mimo upływu lat większość z nas instalacje te po dziś dzień utożsamia głównie z farmami fotowoltaicznymi, obiektami przemysłowymi oraz zabudową jednorodzinną. Fotowoltaika na balkonie w bloku to stosunkowo nowy trend, który w Polsce dopiero zyskuje na popularności. jakie panele PV wybrać i gdzie najlepiej je zamontować? Jakie wymogi trzeba spełnić, by w ogóle móc zamontować solary na balkonie w bloku? I wreszcie – czy balkonowa mikroinstalacja fotowoltaiczna w ogóle się opłaca?
Przede wszystkim warto pamiętać, że skoro chcemy wytwarzać prąd właśnie z energii słonecznej, panele PV najlepiej sprawdzą się na balkonach wychodzących na południe lub zachód, czyli tam, gdzie nasza fotowoltaika balkonowa otrzymywać będzie możliwie najwięcej światła słonecznego w ciągu całego dnia. Miejsce montażu solarów zależeć będzie natomiast przede wszystkim od kondygnacji bloku, na której usytuowane jest nasze mieszkanie. Jeśli mieszkamy na ostatnim piętrze, prawdopodobnie będziemy mogli stworzyć na naszym balkonie niejako markizę z paneli fotowoltaicznych. Na niższych kondygnacjach pozostaje wyłącznie barierka balkonowa, której długość ograniczać będzie liczbę solarów, a co za tym idzie, ilość wytwarzanego dzięki fotowoltaice prądu.
Wiedząc już, gdzie na balkonie w bloku zamontować można panele PV, warto zastanowić się, jaki typ fotowoltaiki balkonowej będzie najlepszy w naszym przypadku. Na rynku dostępne są już w zasadzie gotowe zestawy PV, których moc nie przekracza 2,4 kWp. Poza tym dostępne są także solary plug and play, czyli tzw. fotowoltaika balkonowa do gniazdka, o mocy ok. 400 – 800 Wp. To najprostszy w montażu typ mikroinstalacji PV, który de facto wystarczy podpiąć właśnie do gniazdka elektrycznego. Poza tym warto wiedzieć, że dostępne są również specjalne haki i stelaże zaprojektowane z myślą o montażu na barierkach balkonowych, które pozwalają uzyskać optymalny kąt nachylenia solarów i będą utrzymywać naszą fotowoltaikę nawet przy dużych wichurach.
Kolejnym aspektem przy wyborze paneli fotowoltaicznych na balkon w bloku jest kwestia tego, czy będziemy chcieli oddawać nadwyżki wygenerowanego prądu do sieci w ramach net-meteringu. Jeśli tak, powinniśmy zdecydować się na instalację PV on-grid z licznikiem dwukierunkowym. Jeśli nie, wybierzmy solary off-grid ze specjalnymi akumulatorami, w których magazynowane będą nadwyżki.
Na tę chwilę nie istnieją żadne przepisy regulujące stricte kwestię montażu paneli PV na balkonach w blokach mieszkalnych. Zastosowanie mają w tym przypadku jednak bardziej ogólne regulacje, które stanowią, że wewnętrzna powierzchnia balkonu jest częścią składową lokalu, natomiast sama elewacja oraz barierka balkonowa należą do części nieruchomości wspólnej. W związku z tym, jeśli będziemy chcieli zamontować panele fotowoltaiczne na barierce bądź elewacji, będziemy musieli uzyskać zarządcy bloku, tj. spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, stosowne pozwolenie. Z zakupem solarów lepiej więc wstrzymać się aż do otrzymania zgody na montaż fotowoltaiki.
Ponieważ w mieszkaniach mało co nie jest już na prąd, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej wydaje się słusznym wyborem. Szczególnie, że cena energii elektrycznej z sieci ciągle rośnie. Rocznie dwa solary o mocy 0,6 kWp powinny być w stanie wyprodukować ok. 500 – 600 kWh. Czteroosobowa rodzina zużywa natomiast w ciągu roku ok. 2500 kWh. Instalacja PV, która kosztowała ok. 4 000 zł, w zależności od cen energii z sieci może więc zwrócić się w ciągu 5 – 10 lat, zmniejszając rachunki za cały roku w sumie nawet o kilkaset złotych.
Panele fotowoltaiczne na balkonach w bloku rzeczywiście pozwalają oszczędzać na rachunkach i są realną przyszłością nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego ukierunkowanego na ekologię i OZE. Jeśli interesuje Cię więc fotowoltaika balkonowa, napisz do nas wiadomość na adres e-mail fotowoltaika@plytacmb.pl!
Leave a comment