Płyty warstwowe

Lekkie płyty warstwowe to powszechnie stosowany materiał podczas budowy ścian lub dachów hal, obiektów użyteczności publicznej lub przemysłowej. Są wykonane z materiałów konstrukcyjnych oraz izolacyjno-konstrukcyjnych. W ich skład wchodzą warstwy zewnętrzne, w postaci okładzin, a także warstwa środkowa, której celem jest zapewnienie jak największej izolacji cieplnej. Poszczególne płyty są ze sobą łączone, a następnie przykręcane do ram nośnych, tworząc w ten sposób powierzchnię dachu lub ściany.

Budowa płyty warstwowej

Składają się z dwóch okładzin z blach stalowej oraz rdzenia izolacyjnego, który zapewnia obiektowi właściwości termoizolacyjne oraz wytrzymałość mechaniczną. Ich okładzina wykonywana jest z blachy o grubości od 0,4 do 0,6 mm. Jest ona obustronnie ocynkowana i pokryta powłoką ochroną. Dzięki temu jest odporna na korozję. Rdzeń płyty ma za zadanie zapewnić izolację termiczną, dlatego jest wykonany z materiałów izolacyjnych np. pianki poliuretanowej, wełny mineralnej, szkła piankowego lub pianek fenolowych.

Zastosowanie płyt warstwowych

Swoje zastosowanie znajdują w budownictwie obejmującym obiekty użytkowe przeznaczone dla wielu branż. Są wśród nich obiekty użyteczności publicznej, hale przemysłowe, a także rolnicze, w tym mroźnie, pomieszczenia dla zwierząt, chłodnie, czy przechowalnie. Jako płyty warstwowe, stosowane są także w obiektach bez obudowy np. w ścianach osłonowych i dachach. Ich właściwości termoizolacyjne sprawiają, że bardzo często stosuje się je także podczas wznoszenia budynków mających funkcjonować w branży chłodniczej.

W przypadku ścian osłonowych i przekryć, płyty warstwowe są używane w charakterze:

  • ścian nośnych - swoją funkcję mogą pełnić w przypadku małych chłodni, czy zapleczy na budowach,
  • ścian działowych - w ten sposób, oddzielają od siebie pomieszczenia np. w budynkach przemysłowych,
  • sufitów podwieszanych - w tym celu są wykorzystywane głównie w obiektach przemysłowych.

Można je podzielić ze względu na ich zastosowanie w danej konstrukcji. Na tej podstawie wyróżniamy płyty:

  • ścienne elewacyjne - są to modele, które wykorzystuje się przy ociepleniach, są montowane w istniejących obiektach,
  • ścienne - wykorzystuje się je we wnętrzu budynków, mogą być montowane jako płyty stropowe oraz sufitowe,
  • dachowe - najczęściej wykorzystywane są do budowy dachu obiektu, chociaż niektóre ich rodzaje stosuje się także wewnątrz, podczas montowania stropu.

Zalety płyt warstwowych

Są powszechnie stosowane ze względu na cechy, które zapewniają im znaczną uniwersalność. Dzięki temu, że posiadają niewielka masę, mogą być montowane przez dźwigi o małej nośności, a ich transport jest stosunkowo łatwy. W razie zmiany potrzeb lub przeznaczenia danego obiektu, z łatwością mogą zostać zdemontowane, a następnie zamontowane w innymi miejscu. Charakteryzują się także odpornością na ogień, zapewniają izolację termiczną oraz akustyczną. Ich zastosowania pozwala w sposób łatwy i skuteczny sposób sprostać wymaganiom dotyczącym ochrony przeciwpożarowej oraz izolacji.

Nasza oferta

Płyty warstwowe styropian

plyty-warstwowe-styropian-dachowe-i-scie
Zostaw wiadomość. Pracujemy: Poniedziałek - Piątek 09:00-17:00, Sobota 09:00-12:00